Kontaktné info
Mapa Nitry
TIK na Facebooku
Nitra virtuálne

Barokový deň v Mojmírovciach

Barokový deň v Mojmírovciach

Kaštieľ v Mojmírovciach aj s priľahlým parkom sa opäť vrátia v čase a otvoria svoje brány pre panstvo z dvora Márie Terézie. Podujatie s názvom Historický barokový deň bude v tomto roku výnimočnejšie ako po iné roky, keďže uplynulo 300 rokov od narodenia panovníčky, ktorá sa výrazne zapísala do našej histórie.

Sobotné popoludnie 19. augusta 2017  sa začne o 13.30 hodine historickým sprievodom obcou. Zloženie sprievodu je vždy iné a v koči pri cisárovnej sa vystriedali rôzne historické postavy. „Snažíme sa ľuďom priblížiť nielen obdobie baroka ale v spolupráci s obcou chceme  predovšetkým oživiť turizmus cez miestnu históriu, keďže v tejto obci sa narodil napríklad gróf Grasalkovič, ktorý sa dostal až na kráľovský dvor.

Po príchode historického sprievodu do kaštieľa zaznie salva kráľovskej gardy, ktorá odštartuje program na počesť cisárovnej. Na hlavnom pódiu sa predstavia historické skupiny Bojník a Banderium a okrem divadelných ukážok a  šermiarskych súbojov nebude chýbať prehliadka dobových kostýmov z obdobia stredoveku a baroka, ulička historických remesiel a ochutnávka tradičnej kuchyne. Atmosféru v parku a v priestoroch kaštieľa podčiarkne hudba komorného súboru ZOE a zoskupenia Musicantica Slovaca. Pre návštevníkov je pripravená ochutnáva tradičných jedál, Ulička historických remesiel a pre deti predstavenia rodinného bábkové divadla Gregorčíkovcov Bum Bác.  Návštevníci si budú môcť zároveň pozrieť novozrekonštruovaný  Letohrádok kniežaťa Aldobrandiniho, v ktorom obec v roku 2016 zriadila Regionálne múzeum. Nájdu tu zachránenú vzácnu farskú knižnicu, expozíciu ľudových remesiel, umeleckého rezbárstva, vinársku expozíciu  ale predovšetkým zaujímavosti zo života šľachtického rodu Huňadyovcov  a jednej z najvýznamnejších osobností regiónu - grófa Antona Grasalkoviča, ktorý sa v obci narodil. Počas panovania Márie Terézie pôsobil na kráľovskom dvore, kde okrem iného zastával funkciu strážcu uhorskej kráľovskej koruny. V Mojmírovciach bude počas podujatia otvorený aj Kostol sv. Ladislava s možnosťou vystúpiť na vežu. 
Po prvýkrát organizátori zabezpečili dopravu z Nitry do Mojmíroviec. Viac informácií nájdu záujemcovia na www.visitnitra.eu.

 

  

 

Mária Terézia bola jediná žena, ktorá vládla na českom tróne. Jej celý titul bol Mária Terézia, cisárovná Svätej ríše rímskej nemeckého národa, Kráľovná Uhorska, Česka, Chorvátska a Slavónska, arcivojvodkyňa Rakúska, vojvodkyňa Parmy a Piacenzy a veľkovojvodkyňa Toskánska. V roku 1736 sa stala manželkou Františka I. Lotrinského, s ktorým mala 16 detí.  Narodila sa 13.mája 1717 a patrila medzi osvietené panovníčky. Na Západnom Slovensku počas jej vlády vznikali manufaktúry a Tereziánsky urbár, nariadenie vydané pred 250 rokmi, obmedzilo povinnosti poddaných, najmä roboty „na panskom“. Významné boli jej školské reformy. V každej dedine mala vzniknúť škola, v ktorej sa deti učili čítať, písať a počítať, čím sa položili základy všeobecnej gramotnosti. V Banskej Štiavnici vznikla Banská akadémia, prvá vysoká škola tohto druhu v Európe. 

 

 

Kalendár podujatí
E-pohľadnica

Pošli svojmu priateľovi elektronickú pohľadnicu z mesta Nitra.

Poslať pohľadnicu